Korekta uszu – kiedy będą widoczne efekty?

Korekta odstających uszu

Problem odstających uszu dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety jest to defekt urody, który może doprowadzić do zaburzeń własnej wartości. Są na to narażone zwłaszcza dzieci, gdyż bardzo często inni rówieśnicy zwyczajnie się z nich śmieją. Powstają kompleksy oraz stres, które mogą odbić się na dorosłym życiu dziecka. Wielu rodziców dzieci borykających się z tym problemem decyduje się na przeprowadzenie plastyki odstających uchu u swojego dziecka. Zabieg jest mało inwazyjny, a chirurgia plastyczna jest obecnie bardzo rozwinięta. Otoplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów u dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zabieg wiąże się z małym ryzykiem powstania powikłań po zabiegowych.

Korekta ucha - po zabiegu

Otoplastyka małżowiny usznej – dla kogo?

Odstające uszy dotyka około pięć procent całej populacji i przeważnie dotyczy obydwu uszu. Otoplastykę odstającej małżowiny usznej zaleca się wykonać pomiędzy 7, a 14 rokiem życia. Wcześniejsze wykonanie zabiegu jest niemożliwe gdyż małżowina ulega jeszcze kształtowaniu i procesowi wzrostu. Oczywiście im szybciej nasze dziecko zostanie poddane zabiegowi szybciej upora się z docinkami innych dzieci. Zapewni to możliwość spokojnego i prawidłowego dorastania danemu dziecku.

Jeśli to nie my jesteśmy pacjentami, a nasze dziecko przed zdecydowaniem się na wykonanie korekty odstających uszu należy przeprowadzić z dzieckiem poważną rozmowę. Czasami bywa tak, że dziecko wcale nie chce zabiegu i nie jest to spowodowane strachem przed zabiegiem, a akceptacją samego siebie. Rodzic w takiej sytuacji powinien wstrzymać się z podejmowaniem decyzji o zabiegu.

Korekcja małżowiny usznej

Po wykonanym zabiegu od razu pacjentowi zostaje nałożony na głowę specjalistyczny opatrunek. Celem założenia opatrunku jest wsparcie procesów modelowania uszu, podczas procesów regeneracyjnych po zabiegu oraz ochrona przez zanieczyszczeniem ran. Taki opatrunek zostanie zdjęty dopiero podczas wizyty kontrolnej u lekarza, który przeprowadził zabieg. Nie należy samodzielnie ściągać opatrunku, nawet jeśli bardzo chcemy zobaczyć rezultaty zabiegu. Wizyta kontrolna powinna odbyć się po około 7 dniach od przeprowadzonej otoplastyki. W trakcie oczekiwania na wizytę kontrolną, pacjent powinien odpoczywać od różnego typu aktywności, w tym od pracy oraz od szkoły. Co więcej, przez ten okres nie należy myć głowy – dopiero na wizycie kontrolnej opatrunek zostanie zdjęty. Jednak nie oznacza to, że już można będzie cieszyć się z efektów zabiegu. Opuchlizna oraz zaczerwienienie, będą widoczne jeszcze przez parę dni. Natomiast chrząstka małżowiny usznej przedzie podlegała procesom przebudowy jeszcze przez okres od 2 do 6 miesięcy po zabiegu. Gdy wszystkie procesy odbudowy i regeneracji uszu ustaną będzie możliwa ocena korekcji uszu.

Otoplastyka - chirurgiczna korekta uszu

Efekty po plastyce uszu

Każdy z nas podając się zabiegom plastycznym oczekuje jak najszybszych i jak najlepszych rezultatów. W większości przypadków trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Przed zabiegiem otoplastyki należy dokładnie zapoznać się z tym jak wygląda zabieg i jakich efektów można się po nim spodziewać. Przede wszystkim, taki zabieg nie poprawia kształtu uszu, a jedynie ma za zadanie sprawić, aby uszy mniej odstawały i był symetryczne. Lekarz, który będzie przeprowadzał tego typu zabieg powinien dokładnie poinformować swojego pacjenta o tym, jakie będą przewidywane efekty po zabiegowe. Wówczas dany pacjent zyskuje pełen obraz sytuacji i wie czego się spodziewać. Pełen efekt będzie widoczny po całkowitym ustaniu procesów regeneracyjnych małżowiny usznej.

Więcej operacji odstających uszu – jak długo trwa zabieg oraz jak należy się do niego przygotować, przeczytasz na wskazanej stronie: https://derm-estetyka.pl/korekta-uszu-odstajace-uszy.html/, która szczegółowo opisuje omawiane zagadnienie.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

  • Należy zachować ostrożność w szczególności podczas aktywności fizycznej,
  • W przypadku dzieci zaleca się ochronę uchu specjalnymi opaskami,
  • Należy za pomocą opaski zabezpieczać uchy na noc.
  • Choć droga do pozbycia się problemu związanego z odstającymi uszami jest dość długa, a sam proces gojenia się i formowania małżowiny jest czasochłonny, to efekty jakie przynosi Otoplastyka są tego warte i przede wszystkim trwałe.

Możesz również polubić…