Gdzie dokonać korekty uszu i jak przebiega zabieg?

Chirurgiczna korekta uszu, nazywana w medycynie otoplastyką, daje szansę na zmianę kształtu, a przez to również i wyglądu małżowin usznych. Ich modelowanie pozwala na usunięcie wrodzonych wad i nabytych problemów. Co ważne, otoplastyka uznawana jest za zabieg bezpieczny, a powikłania występują w tym przypadku wyjątkowo rzadko. Chirurgiczna korekta ucha pozwala zmienić jego wielkość, kształt i położenie, a także zlikwidować problem odstających uszu, będących często źródłem kompleksów i obniżonej samooceny, zwłaszcza u przedstawicieli młodego pokolenia.

Korekta uszu

Jakie są wskazania do otoplastyki?

Otoplastyka najczęściej wykonywana jest ze względów estetycznych. Zdeformowane małżowiny o niesymetrycznym ułożeniu czy też zbyt duże, odstające uszy często generują potężne kompleksy, utrudniające nawiązywanie i budowanie trwałych relacji interpersonalnych. Prowadzi to niekiedy do zaburzeń w sferze psychicznej, co uwidacznia się zwłaszcza u młodych ludzi, dla których wygląd zewnętrzny stanowi niezwykle istotny aspekt codziennego funkcjonowania. Korekta odstających uszu dokonywana jest często już po 7 roku życia. Wcześniej jest to niewskazane ze względu na dynamiczny rozwój tkanki chrzęstnej, co niweluje możliwość otrzymania stałych efektów korekty.

Jak przebiega zabieg korekty uszu i gdzie go dokonać?

Chirurgiczną korektą uszu zajmują się prywatne klinki medycyny estetycznej. Każdy zabieg jest tutaj poprzedzony konsultacją ze specjalistą, podczas której omawiane są możliwe zagrożenia, przeciwwskazania oraz oczekiwane przez pacjenta efekty zabiegu. Lekarz dokonuje również oceny skali problemu, z którym zgłasza się pacjent. Zabieg na ogół odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przez co nie wymaga hospitalizacji. Jedynie mali pacjenci poddawani są znieczuleniu ogólnemu, dzięki czemu zlikwidowany zostaje dyskomfort i strach przed zabiegiem. Sam zabieg sprowadza się do wykonania niewielkich rozmiarów nacięcia, przebiegającego za małżowiną uszną. Dzięki temu możliwe staje się jej modelowanie, ale także wycięcie fragmentu chrząstki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Więcej o zabiegu można przeczytać w tekście, umieszczonym na stronie: KOREKTA USZU GDAŃSK – OPERACJA PLASTYCZNA, gdzie poruszono szereg tematów, związanych z przebiegiem korekty uszu oraz zaleceń, wynikających z okresu rekonwalescencji.

Korekta odstających uszu

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Korekta uszu uznawana jest za bezpieczny zabieg. Pomimo tego możliwe jest wystąpienie pewnych powikłań. Należą do nich zapalenia i krwiaki oraz przebarwienia czy drętwienie skóry w miejscu, w którym nastąpiła ingerencja chirurgiczna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu komplikacji, warto przeanalizować wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Będą to przede wszystkim stany zapalane okolic uszu oraz choroby tarczycy, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca czy nadciśnienie. Pacjenci, zmagający się z tego rodzaju schorzeniami, powinni dostarczyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego, dopuszczające do zabiegu.

Jakie są zalecenia okresu rekonwalescencji?

W przypadku chirurgicznej korekty uszu okres rekonwalescencji będzie krótki i pozbawiony większych wyrzeczeń. Pacjent musi zakładać opaskę uciskową, pozwalającą na utrwalenie uzyskanych efektów. Po ściągnięciu szwów można powrócić do normalnej aktywności, choć opaska uciskowa w nocy pozostanie jeszcze przez minimum pół roku. Ostateczne rezultaty operacji widoczne będą jednak już po upływie jednego miesiąca.

Możesz również polubić…