Czy operacja uszu może być zabiegiem refundowanym przez NFZ?

Odstające uszy to jeden z częściej spotykanych kompleksów. Analizując statystyki, przypadłość ta dotyczy około 5% populacji. Całe szczęście, że odstające uszy można łatwo skorygować, przy pomocy chirurga plastycznego. Zabieg, który koryguje małżowiny uszne nazywa się otoplastyka.

Operacje plastyczne z każdym rokiem są coraz bardziej popularne. Dzieje się tak za sprawą obecnego kanonu piękna i chęci dopasowania się do obowiązujących standardów. W roku 2018 na całym świecie zrobiono około 10 milionów zabiegów chirurgicznych, chirurgii plastycznej. Otoplastyka zajmuje 12 miejsce na liście najpopularniejszych zabiegów. Wykonano ponad 260 000 operacji. Zabieg jest dość kosztowny. Dużo ludzi, którzy mają tę przypadłość, zastanawiają się, czy zabieg taki można wykonać na NFZ.

 

chirurg plastyczny otoplastyka

 

Operacja ostających uszu refundowana przez NFZ, czy to możliwe?

Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, które chcą zdecydować się na operację plastyczną, jaką jest korekta uszu rozmyślają, czy zabieg może być wykonany w ramach NFZ, bądź czy wiąże się to z odpłatnością. Niestety wszystkie zabiegi, które mają poprawić nasz zewnętrzny wygląd i nie wiąże się to z zagrożeniem zdrowia, są w pełni odpłatne. Płaci za to pacjent. Jeśli natomiast uszy odstają ze względu na wrodzoną wadę, ubytki wiążą się z wypadkiem, albo budowa uszu wpływa na pogorszenie słuchu, można się starać o bezpłatną operację na NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdza sytuację pacjenta, może wydać pozwolenie na korektę w ramach ubezpieczenia. Wtedy zabieg jest bezpłatny.

Więcej o formalnościach dotyczących aplikacji na stanowisko kierowcy Ubera przeczytasz w artykule: Jak zostać kierowcą Uber?

Więcej o korekcie uszu przeczytasz na stronie: https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/korekta-uszu, która porusza najważniejsze zagdanienia dla potencjalnego zainteresowanego tego rodzaju operacją i tym samym przygotowuje go do zabiegu pod względem teoretycznym.

Korekta uszu dzieci

Ostające albo zdeformowane uszy mogą być źródłem kpin ze strony rówieśników. Korekta uszu jest refundowana dla dzieci poniżej czternastego roku życia. Na nieodpłatny zabieg tego typu, refundowany przez NFZ trzeba bardzo długo czekać. Może to być nawet kilka lat. Zanim zdecydujemy się na korektę, należy zweryfikować czy placówka jest na liście tych akredytowanych przez NFZ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Alternatywą może być wykonanie zabiegu prywatnie. Odbędzie się to o wiele szybciej. Ceny wahają się od 3500 do 4000 zł.

Możesz również polubić…